Servis klimatizací

Jak pečovat o klimatizaci (a její uživatele)?

Vyplatí se pravidelný servis klimatizace? Pokud vám záleží na svém zdraví, tak jednoznačně ano.

Klimatizace je, stejně jako oheň, dobrý sluha, ale zlý pán. Aby v interiéru vytvářela příjemné prostředí s optimální teplotou, je dobré dodržovat několik zásad.

Než spustíte klimatizaci vozu, v němž je vysoká teplota, je vhodné alespoň na chvíli otevřít okna, případně dveře zavazadlového prostoru a horký vzduch vyvětrat.

S teplotou, resp. chladem uvnitř vozu, to nepřehánějte. Velké rozdíly a střídání teplot neprospívají organismu a vedou k onemocnění.

Před zastavením je vhodné vypnout klimatizaci o několik minut dříve. Jednak dojde k pozvolnému zvýšení teploty ve voze a teplotní rozdíl po vystoupení nebude pro tělo takovým šokem.

Za druhé po vypnutí klimatizace dojde tepelnou setrvačností k vysrážení vlhkosti na radiátoru (výparníku) a pokud bychom jej následným prouděním vzduchu neochladili a nevysušili, stane se vlhký povrch radiátoru živnou půdou pro různé plísně, spory a mikroorganismy.

To je přesně ta situace, kdy se klimatizace stává „Zlým pánem". Z větracích otvorů se line nepříjemný zápach (zpravidla po zapnutí), u citlivějších osob dochází ke škrábání v krku, pálení očí, případně alergickým projevům.

V této chvíli je nejvyšší čas vyměnit kabinový filtr a nechat si vydezinfikovat ventilační systém vozidla, abyste „toto" nevdechovali. I bez těchto „zvířátek" je vzduch v kabině vozu několikanásobně znečištěnější než venku.

Klimatizaci spouštějte pravidelně alespoň na pár minut i mimo vyloženě letní období, abyste cirkulací chladiva s olejem zajistili promazání a konzervaci celého systému. Klimatizace vzduch vysušuje, takže lze úspěšně využít proti pocení oken při dešti nebo v zimě.

Doporučuje se jednou ročně provést servis klimatizace, protože úbytek chladiva (cca 5-15% ročně) = nižší chladicí výkon, úbytek oleje = objednávka mnohem nákladnější opravy.

Z praxe lze říci, že je možné servisní interval prodloužit (záleží samozřejmě na okolnostech, typu, stáří vozu apod.)

Image